Mad til ældre

Madudbringning til ældre

God sund og nærende mad er vigtigt for både unge som gamle, men som pensionist kan det af mange forskellige grunde være svært at få husket hver dag.

Hos Anke og Martins Ryslinge forsamlingshus tilbyder vi derfor en ordning, som er særligt velegnet til pensionister, med henblik på at sørge for, at der kommer god og nærende mad på bordet hver dag.

​Sundt og hjemmelavet mad hver gang

Når du som pensionist melder dig til vores faste ordning, får du leveret mad minimum to gange om ugen. Det koster kun 59 kr. for et hjemmelavet måltid inkl. levering, og så er det varmt og lige til at spise, når du får det.

​På den måde slipper du også for selv at sammensætte menu, handle ind, slæbe varerne hjem, stå for madlavning og tage den store opvask bagefter. Alt dette sørger vi for.

Tryk her for at se madplan for September

Tryk her for at se madplan for oktober

Vi kører ud med maden

Vi kører ud med mad to gange om dagen i to biler hver gang. En tur med middagsmad samt en tur med aftensmad. Middagsturen går igennem Ørbæk, Gislev, Ringe og Ryslinge, imens aftenturen går igennem Hersted, Nyborg og Ullerslev.

Når du melder dig til ordningen, skal du ikke gøre andet end blot at vente på at maden kommer. Dit hus bliver nemlig bare et stop på ruten, og så kommer vi ind med et styks lækker og hjemmelavet måltid til dig.

​Få en fast ordning med mad til ældre

Når du som ældre eller pårørende vil være sikker på, at der kommer sund og nærende mad på bordet, kan du bestille mad til ældre hos os. Når du er med i en ordning hos os, garanterer vi nemlig, at du får god mad lavet på friske råvarer hver gang.

Du kan kontakte os på tlf.: +45 62 67 13 32 eller sende en mail på mail@ryslingeforsamlingshus.dk, hvis du har spørgsmål eller ønsker at høre mere.